Anasayfa

 

HOCA AHMET YESEVI KİMDİR?

Bati Türkistan’da Çimkent’in dogusundaki Sayram (Kazakistan) kasabasinda dogmustur. Babasi ,Seyh Ibrahim’dir. Annesi Musa Seyh’in kizi Ayse Hatun’dur. Ahmet Yesevi önce annesini, yedi yasindayken de babasini kaybetti. Ablasi Gevher Sehnaz ile Yesi’ye göçtüler. Burada ilk tasavvuf terbiyesini Arslan Baba’dan aldi. Bir yil içinde Arslan Baba da vefat edince Buhara’ya gitti. Buhara’da zamanin büyük alemlerinden dersler aldi. Seyh Yusuf Hemedani’ye baglandi. Uzun süre seyhinden dersler aldi ve onun üçüncü halifesi oldu. Seyhinin 1140 yilinda vefati üzerine birinci ve ikinci halifelerinden sonda 1160 yilinda irsat postuna oturdu.

Bir süre sonra bu makami dördüncü halifeye birakarak Yesi’ye geri döndü. 1166 yilinda vefat edinceye kadar irsatlarini Yesi’de sürdürdü.

Ahmet Yesevi ilk Türk tarikati olan Yeseviligin kurucusudur. Yesevilik’ten dogan birçok tarikat Orta Asya ve Anadolu’da asirlarca Türk halkinin manevi cephesini beslemistir. Anadolu’nun Türklesmesinde ve Islamlasmasinda onun yetistirdigi alimlerin büyük etkisi olmustur.

Ahmet Yesevi’nin siirlerine “Hikmet” siirlerinin toplandigi kitaba da “Divan-i Hikmet” adi verilir.

Asagida Yesevi’nin bir Hikmetini okuyacaksiniz .Hikmet, ögrencilerimize 12.yy. Türkçe’si ile günümüz Türkçe’sini karsilastirma imkani saglamak için hem asli, hem de günümüz Türkçe’siyle verilmistir.


HIKMET
niçe yillik mihribânim cân aytadur dôstlarim
bu vücûdum sehrini fânî kiladur dôstlarim
bu kafesni tûtîsi pervâz itedür uçkeli
bir karangu sulesiz yirge baradur dôstlarim
ey mini yârânlarim himmet tutung îmânima
düsmenim îmânima zahmet biredür dôstlarim
usbu cân bizler bilen bir niçe yillar bar idi
hak taâlâ hükmi birlen azm itedür dôstlarim
bu mini azâlarim cânim bilen sâdmân idi
cân çikarga kül azâm hem titresedür dôstlarim
kul hâce ahmed tûtîsi pervâz itedür uçkeli
neylesün miskîn kim ol hükm-i hudâdur dôstlarim